Product Information
New Stock: Available
Used Stock: Available
Usage Purposes
Medium block pallets, in standard 80x120 cm dimensions, offer a lighter and more economical alternative to Euro pallets. They provide additional support thanks to their central blocks. Generally used for domestic shipping and storage of light to medium-weight products.
Technical Specifications
| Dimensions (L x W) | 800 mm x 1200 mm |
| Height | ~ 130 mm - 140 mm |
| Approx. Weight | ~ 15 - 20 kg |
| Dynamic Load Capacity | ~ 800 kg - 1000 kg |
| Static Load Capacity | ~ 2000 kg - 2500 kg |
| Standard | Standard (Economic) |
| Material | Pine / Poplar (Wood) |
| Entry Type | 4-Way (Forklift and Pallet jack compatible) |
Quick Quote Request
Use our dedicated quote page to add this and other products to your quote list.
Go to Detailed Quote Page
