Product Information
New Stock: Available
Used Stock: Available
Usage Purposes
Thin (light) wooden pallets, in 80x120 cm dimensions, offer a cost-oriented logistics solution. They are generally preferred for "one-way" export shipments or domestic distribution of products that are not very heavy. Their low weight provides an advantage in transportation costs.
Technical Specifications
| Dimensions (L x W) | 800 mm x 1200 mm |
| Height | ~ 120 mm - 130 mm |
| Approx. Weight | ~ 10 - 15 kg |
| Dynamic Load Capacity | ~ 500 kg - 700 kg |
| Static Load Capacity | ~ 1000 kg - 1500 kg |
| Standard | Light (Economic) |
| Material | Pine / Poplar (Wood) |
| Entry Type | 4-Way (Forklift and Pallet jack compatible) |
Quick Quote Request
Use our dedicated quote page to add this and other products to your quote list.
Go to Detailed Quote Page
